ÜYE GİRİŞİ YENİ ÜYE KAYDI ÜYE FORUMU

AHEF BASIN AÇIKLAMASI

Admin 11 Temmuz 2021 Önemli Gelişmeler 416 -A+
AHEF BASIN AÇIKLAMASI

Değerli Üyelerimiz,

10.07.2021 tarihinde BURSAHED olarak, hak kayıplarımıza karşı sesimizi duyurmak için Ankara’daydık.  İl Dernekleri, destek veren STK ve  Sendika’lar ile birlikte Ulus Meydanında yapılan AHEF Basın Açıklamasına katıldık. 

Öncelikle tüm katılımcıların ortak talebi, yayınlanan yönetmeliğin 1-2 maddesinin değişikliği değil, tamamının iptalidir. Öne çıkıyormuş gibi görünen Poliklinik, Çocuk, gebe ve lohusa izlemleri, Öncelikli izlemler, Bebek aşılamaları, Okul Aşılamaları, Pandemi aşılama çalışmaları yanında , mesai saatlerimiz dahilinde yapılması mümkün olmayan izlem rakamlarıyla hedeflenen brüt maaşımızdan %10 kesinti ve ceza puanları gibi görünse de, bugüne kadar sıkça gördüğümüz her ilin ve ilçenin farklı yorumlarıyla, değil görüş açıklamamız, hasta olmamız bile cezalandırılarak haksız fesihler çok kolaylaştırılmış görülmektedir. 

Bu bağlamda ücret kaybı ve ceza puanları, birlikte çalıştığımız ASÇ’nın da haklarında ciddi gerilemeye yol açacağı aşikardır. Hepimiz çalışma arkadaşlarımıza konuyu tüm açıklığı ile anlatabiliriz. İlimizde de bulunan derneklerine üye olabileklerinide hatırlatabiriz. Bu sayede SMS vb. yollar ile çok daha çabuk bilgiye ulaşabilirler. Takvimi ve içeriği AHEF tarafından açıklanacak olan eylemlerimize, ASÇ arkadaşlarımızda dahil olabilirler.

Basın açıklaması sonrası, katılan dernek, sendika, STK ve AHEF temsilcileri ile toplantı yapılmış, Eylem takvimi ve şekli ile ilgili görüşler sunulmuştur. Söz konusu eylemler Ankara’da büyük katılımlı miting, iş yavaşlatma, iş bırakma, sembolik istifa dilekçelerinin toplanması, bakanlık yetkilileri ile BİRLİKTE ve yeni bir yönetmelik hazırlanması yönünde AHEF’in çağrılarının devam etmesi yönünde görüşler ortaya konularak toplantı sonlandırılmıştır. Bizlerde BURSAHED olarak AHEF’in alacağı tüm eylem kararlarına sadece hekimler olarak değil, Aile Sağlığı Çalışanlarımızla da katılmak için gereken her desteği vereceğiz.

Yorumlar